Завдання сучасного викладача гітари

Колосальна популярність, якою користується гітара в останні кілька десятиліть, не може не радувати сучасного викладача гітари, люблячого свій інструмент, і прагне залучити молодь в світ музики, поділитися професійними знаннями, допомогти молодим розкрити свій потенціал. Популярність гітари пов’язана з її видатною здатністю змінюватися, пристосовуватися до різних стилів і напрямків в музиці.

преподавателя гитары - лучшая музыкальная школа Киева

У гітарному виконанні можна почути весь спектр академічної музики. Від старовинних лютневих п’єс і сюїт бароко до сучасних композицій, насичених атональні звучанням, кластерами, звуконаслідувальними прийомами, і навіть перекладень симфонічних творів. З іншого боку, без гітари неможливо собі уявити авторську пісню, романс, або фламенко. Гітара, а особливо електрогітара, прекрасно пристосувалася до гри в потужних по звучанню ансамблях поп-музики, численних різновидах року та джазу.

Величезна різноманітність музичних стилів, напрямків, різновидів інструменту, пристосованих під них, а також способів і прийомів гри, представляє серйозний виклик для сучасного викладача гітари. Навіть якщо говорити про початкові стадії навчання.

Читайте також: Навчання музиці і возраст.Как вибрати інструмент для дитини?

Вважалося раніше аксіомою твердження про те, що навчання завжди потрібно починати з вивчення нотної грамоти, з народної і класичної музики, не завжди витримує перевірку практикою. Це пов’язано з різкою зміною музичного та інформаційного фону сучасного життя, швидкості змін в ній. В цілому дане твердження залишається вірним для дітей молодшого віку, які мають безперечними музичними задатками і тягою (нерідко прогнозованої) до класичної музики.

Для старших учнів, часто не прагнучих стати професіоналами, які живуть в цифровому інформаційному світі, і вислухав до початку навчання масу музики, переважно популярних напрямків, підходи до навчання повинні бути іншими.

Величезна різноманітність стилів, напрямків і способів гри на гітарі, а також типів інструментів представляє серйозний виклик для сучасного викладача гітари. Проте, при всій різноманітності, головні завдання, що стоять перед викладачем, залишаються незмінними. це:

Навчання володінню інструментом, формування і розвиток виконавського апарату учня.
Розвиток його здатності до самоконтролю і самостійної роботи.
Навчання осмисленої роботи над творами різних жанрів і стилістично вірному їх виконання.
Накопичення учнем досвіду публічних виступів і підготовки до них.
Сприяння особистісному та творчому зростанню учня, зростання його ерудиції, і креативності, виробленні вірних критеріїв естетичної оцінки, виховання художнього смаку.
Розвиток навичок читання і запам’ятовування нот, ігри по слуху та імпровізації, гри в ансамблі (опціонально).

преподавателя гитары - лучшая музыкальная школа Киева

Читайте також: Фортепіано як перший музичний інструмент

Всі ці завдання вирішуються, як правило, комплексно протягом усього терміну навчання, хоча на різних етапах будь-яка з них може стати вирішальною, тимчасово відтіснивши інші. Кожна з поставлених завдань складна і багатогранна і включає в себе безліч підлеглих.

Поточні завдання викладача:

вибрати і відміряти «порцію» нового матеріалу для вивчення,
роз’яснити і продемонструвати його художню та освітню цінність,
поставити конкретні і досяжні цілі, показати раціональні прийоми роботи, встановити досить високу «планку» оцінки зробленого.
виявити причини виникаючих у навчальному процесі труднощів і знайти способи їх подолання,
підтримувати психологічний контакт з учнями, завойовувати авторитет. Учням із заниженою самооцінкою потрібно допомогти повірити в себе, надмірно самовпевнених повернути на «грішну землю».

Таким чином, завдання професійного педагога в сучасних умовах полягає в тому, щоб визначити оптимальне для кожного учня музичний напрям і тип інструменту, метод навчання, і максимально продуктивно використовувати час, для чого необхідно правильно вибрати навчальні посібники і розумно організувати навчання.

Автор: Народицький Вадим Аркадійович,

викладач гітари Музичної Академії DoMiArt